Әдістемелік көмек

Шоқан Уәлиханов шығармаларының маңызы

«Дарынды қыз балаларға арналған облыстық қазақ-түрік лицей-интернаты»ММ

10 «А» сынып

Қазақ әдебиеті, С. Ч. Тұрсынғалиева, А.Ж.Такишева. «Арман-ПВ» баспасы, 2014 ж.

Қазақ әдебиеті,Қ.Алпыспаев, Б.Әбдіғазиева, Б.Сманов, Ж.Сәметова.Алматы «Мектеп», 2014 ж.

Сабақтың тақырыбы:

1-сабақ. Шоқан Уәлиханов шығармаларының маңызы.

 

Сілтеме:

АКТ, СТО, ОүБ, оқытуды басқару және көшбасшылық, талантты және дарынды балаларды оқыту.

 

 

Тәсілдері:

«Миға шабуыл»,  сұрақтар тізбегі (үй тапсырмасы бойынша), «Жұптық жұмыс», «Топтық жұмыс», пікірталас. Шығармашылық жұмыс.

 

Мақсаты:

 

СТО әдісін негізге ала отырып, тарихты, өз Отанын, әдебитін сүюге баули отырып жас жеткіншектерді елжандылыққа, отансүйгіштікке тәрбиелеу;

 оқушыларды өздігінше іздендіруге бағыт бере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамыту, ізденіске жетелеу, белсенділіктерін арттыру. Олардың өзіндік пікірлерін, өзіндік ой ойлауын, оны еркін жеткізе білуін қалыптастыру;

әділдікке, парасаттылыққа тәрбиелеу.

 

Оқытудың нәтижесі:

  1. Тарихи тұлғатуралы білімдерін кеңейтеді;
  2.  Өзара  бағалауды , болжауды үйренеді;
  3. Бірін-бірі тыңдап, ортақ пікірді таңдауды; өзіндік оқуды үйренеді;
  4. Ой-өрістері кеңейеді, сөйлеу тілі дамиды.

 

Негізгі идея:

Шоқан еңбегінің маңыздылығын ұғады.

 

Көрнекіліктер:

Постер, түрлі-түсті фломастерлер, оқулық, дәптер, сурет, үлестірмелі қағаздар,стикер

 

Үй тапсырмасы:

Тапсырма : Шоқан өмірбаянын  және шығармаларын біліп келу.

 

Сөздік қорын байыту үшін  үй тапсырмасы:

 

Шоқан жайлы әдебиет өкілдерінің пікірін  қолдана отырып, слайд даярлап келу.

 

Сабақтың кезеңдері:

 

 

Сабақтың барысы:

 

 

Мұғалім әрекеті

Оқушы

әрекеті/нәтижесі

ресурстар

 

 

Кіріспе. А

  1. Сабақтың басталуы:
  1. мин.

 

1.Кезекші оқушы күн мен айды белгілейді, оқушыларды түгелдейді.

2.Оқушылар орындарынан тұрып, бір-бірімен сәлемдеседі.

Мұғалім жоқ оқушыларды журналға белгілейді.

 

Мұғалім бастайды, бақылайды, көмек береді.

Әрекет: Оқушылар  күн мен айды тақтаға жазады, мұғаліммен қарым-қатынасқа түседі, бір-бірімен сәлемдеседі.

Нәтиже: Оқушылар өздерін реттейді, сабаққа  психологиялық тұрғыдан әзірленеді.

 

 

 

2.Топқа бөлу

3 мин

  1. Оқушылар жұп сан мен тақ санды таңдау  арқылы топқа бөлінеді.
  2. Топ басшысын сайлайды.

1.Мұғалім сандар жазылған қиындылар даярлап қояды, үнемі оқушылардың іс-әрекетін қадағалайды.

 

Әрекет: оқушылар топқа бөлінеді.

 

Нәтиже: оқушылар қарым-қатынас жасауға, көшбасшылық етуге үйренеді.

Топ мүшелері  спикер сайлайды.

 

Қағаз кесінділері

 

  1. 3.Үй тапсырмасын тексеру:

5 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Проектордан        « Шоқан Уәлиханов» кинофильмінен үзінді қойылады.

 

 

 

 

 

Мұғалім постер мен түрлі -түсті фламастер, маркерлерді береді, үнемі оқушылардың іс-әрекетін қадағалайды.

Тапсырма береді: «Шоқанның азаматтық келбеті жайлы ой қозғайық»

 

Топта ауызша талқылау жасату.

Әрекет:

Әр топ өз  тобында талқылайды, ортақ пікірді ортаға шығарады,қарсыластарының сұрақтарына жауап береді, қарсыластары олардың жауабының дұрыс-бұрыстығын тексеріп отырады.

Нәтиже: оқушылар өткен тақырыпты қайталайды, қарым-қатынас жасайды.

 

Әрекет:Топ басшысы тобын бағалап отырады.

Нәтиже: Қорытынды жасауға, баға беруге, өзін-өзі реттеуге үйренеді.

Постер, түрлі-түсті маркерлер, фломастер-лер.

 

 

Түрлі-түсті стикерлер

 

 

А4 қазаздары, постер, түрлі-түсті маркерлер

 

Тұсаукесер \B

 

  1. . Жаңа тақырыпты ашу:

2 мин.

 

Білу

«Миға шабуыл» әдісін негізге алу

 

 

Мұғалім қадағалайды. Мұғалім сұрақ қояды:

 

Саяхатшы өмірі сендерді несімен қызықтырды?

 

 

 

Әрекет: Оқушылар жеке, жұппен, топпен жұмыс жасап, Шоқан шығармаларыны атайды.

Ықтимал жауаптар:

  • Өмір шындығын  айтты;
  • Зерттеу жасайды;
  • Шет елдерді аралайды;

Нәтиже: Өз ойларын еркін білдіруге үйренеді

 

Жұмыс парақтары

 

 

 

 

 

                    

 

  1. 5. Жаңа тақырып:

5 мин.

Түсіну

Оқулықпен жұмыс.

Ғалым еңбектері жазылған парақшалар.

1.Тақырыбы.

«Жоңғария очерктері», «Қашқария сапарлары»  еңбектерінің маңызына көңіл аударту.

Әрекет: Парақшадағы шығарманы тобында дауыстап оқиды.

 

Нәтиже: Есту жадыларын дамытады.

Тыңдау әдебіне жаттығады.

Жұмыс парақтары

 

 

 

Оқулықпен жұмыс.

 

 

 

Мұғалім постерді алдарына қояды.

І топ «Жоңғария очерктері»,

ІІ топ «Қашқария сапарлары» 

Оқушылар оқулық бойынша оқып, ойларын ортаға салып, өзара пікірлеседі. Жұмыс бағытын айқындайды.

 

Спикерді топ ішінде өздері анықтайды.

 

Постер, оқулық

Негізгі бөлім C

1. Дәптермен жұмыс:

10 мин.

Қолдану

Постермен жұмыс.

Оқулықпен жұмыс.

1- жұмыс.

 

Постерлер жасап, оны қорғайды.

Әрекет:Постер жасайды, оны қорғайды.

 

Нәтиже:  Өз ойын ашық жеткізуге дағдыланады.

Постер, оқулық

 

10 мин

 

 

Пікірталас

2- жұмыс.

І топ: Шоқанның Қашқарияға бару сапарының біз үшін, Қазақ елі үшін пайдалы екенін дәлелдеңдер.

ІІ топ: Шоқанның Қашқарияға бару сапарының біз үшін, Қазақ елі үшін пайдсыз екенін дәлелдеңдер.

Әрекет:Оқушылар топ болып, зерттеу жұмысын жасайды. 

 

Нәтиже:  Өз ойын ашық жеткізуге дағдыланады, дәлелдей алады, бірін-бірі тыңдауды үйренеді, сұрақ қоюды  үйренеді.

оқулық

 

Қорытынды D

  1. 3. Сабақты бекіту:

3 мин

Жинақтау

Шығармашылық арқылы                    

Шоқан айналысқан  ғылымың қазақ әдебиетіне қосқан үлесі жайлы ой толғайық.

Әрекет:  Әр топ өзара ақылдасып, шығармашылық жұмыс жасайды. Эссе, өлең шығарып, сәтті жауапты ортаға ұсынады.

Нәтиже:  Ойын түйіндеуді үйренеді.

Стикер

 

 

Үй тапсырмасын беру

2 мин

 

 

Дәптерлеріне жазу.

Ғалым еңбектеріне байланысты слайд жасау.

Күнделікке жазып алады.

 

 

күнделік

 

Рефлексия:

3мин

Бағалау

Сабақ барысындағы оқушылардың  жұмысын бағалау.

Қоштасу.

 

Топ басшысының бағалауына  назар аударту.

 

 

Әрекет: Топ басшысы бағалайды.

Кері байланыс арқылы жаңа сабақты түсінгендерін стикерге жазып, постерлердің  тұсына жабыстырады.

 

Нәтиже: Өз ойларын білдіруге үйренеді.

 

стикер

 

                   

 

 

Мұғалім_________Ж.Қ.Уахиева                                                                                  Оқу ісінің меңгерушісі: ____________Р.М.Ғазизова