Әдістемелік көмек

Лидер жоспары

 

Газизова Р.М., дарынды қыз балаларға арналған облыстық қазақ-түрік лицей-интернаты

 

 

1-ші апта

 

2-ші апта

3-ші апта

4-ші апта

5-ші апта

6-шы апта

Дүйсенбі

 

1.Лицей әкімшілігімен кездесу. 

Мақсаты: І деңгей Бағдарламасы шеңберінде өткізілетін тәжірибе мақсатымен таныстыру.

2.Семинарға дайындық.                  Мақсаты: мұғалімдердің қызығушылығын ояту тетіктерін іздеу.

 

1.Даму жоспарын жасауға дайындық.

Мақсаты:   мүдделі топтың  мониторинг материалы мен мәтін есебіне талдау жүргізуін ұйымдастыру. Лицейдің құндылықтарын,мақсаттарын, даму тұжырымдамасын қайта қарастыру; қандай нәтиже күтетіндігімізді   анықтау.

 

2.  Қазақ әдебиеті (10 «Б»), география (10 «А»), ағылшын тілі (9«А») сабақтарына қатысу; тарих, қазақ тілі, қазақ әдебиеті, орыс тілі сабақтарының ҚМЖ-мен танысу.                                 Мақсаты: басымдықтарды анықтау.

 

4. МДЖ іске асыратын мүдделі топтың міндеттерін белгілеу, таныстыру.

Мақсаты: топ мүшелерінің өз міндеттерін нақты білуі.

 

 

1. «LS – сабақты зерделеу мен зерттеу» тақырыбында офис-сағаты.                              Мақсаты: LS тәсілімен сыныптағы іс-әрекеттегі зерттеу жүргізу туралы презентация арқылы толық мәлімет беру. Ережесін бірлесіп жасау. Сыныпты, сабақ жүргізетін мұғалімді, АВС деңгейіндегі оқушыларды белгілеу.  Олар жөнінде жан-жақты материал жинау: сыныпқа және АВС оқушыларына мінездеме,  сынып жетекшісімен, пән мұғалімдерімен пікіралмасу.

 

2.Тәлім алушымен сұхбаттасу.                          Мақсаты: сенімділік қарым-қатынас жасау, іс тәжірибесінде не өзгерткісі келетіндігі жайында әңгімелесу.

 

 

1. Басымдықтары ортақ мектептер арасында кәсіби қоғамдастық құру жөнінде оn-lıne конференция. Мақсаты: қоғамдастық сайты жөнінде ақылдасу, ынтымақтастықта жұмыс атқару ережесін талқылау, жұмыс жоспарының нобайын дайындау.            

 

3. Тәлім алушының сабақ өткізуі.                      Мақсаты: өткен сабақта жіберілген қателіктерді ескеру, зерттеу тақырыбын дамыту. 

4.В-есебінің талаптарымен танысу.

 

1. Кәсіби қоғамдастықтың тұсаукесері. Мақсаты: мектептер арасында ынтымақтастықта қызмет атқаратын көшбасшылардың топтарын айқындау, жұмыс жоспарын бекіту, лицей қабырғасында орнатылған кәсіби қоғамдастықтың алғашқы жұмыс нәтижесімен таныстыру

 

2. Д-есебінің талаптарымен танысу.

 

3. .  LS өткізу. Мақсаты: іс-әрекеттегі зерттеу тәсілі негізінде АВС деңгейіндегі оқушылардың белсенділігі мен сын тұрғысынан ойлау дағдыларындағы өзгерістерді бақылау.

 

1. Жоғары деңгейлі сұрақтар арқылы оқушының ойлау қабілетінің мониторингін жасау.                      Мақсаты: зерттеудің  нәтижелілігін анықтау.

 

 

 

2. F-есебінің  талаптарымен танысу.

 

3. Тәлім алушыны жазбаша рефлексивтік есеп жазу критерийлерімен таныстыру. Мақсаты: рефлексивтік есеп жазу дағдысын қалыптастыру.

Сейсенбі

 

Лицейдің мұғалімдер ұжымымен  «ХХІ ғасырда нені оқыту керек?» және «Мұғалімдер оқушыларды ХХІ ғасырға қалай дайындайды?» мәселелері бойынша «Дөңгелек үстел» өткізу.

 

Мақсаты: І деңгей Бағдарламасының мақсат, міндеттерімен таныстыру /прзентация/. Команда (мүдделі топ) құрамына кіру ұсынысын жасау.

 

1.

. Тәлім алушыны белгілеу.

Мақсаты: іс-әрекеттегі зерттеу жұмысы арқылы өз тәжірибесі мен дағдыларын жетілдіруге ынталы мұғалімге тәлімгер болу.

 

2.Тәлім алушының  10 «А», 10 «Б» сыныптарындағы сабақтарына қатысу.

Мақсаты: тәлім алушының  кәсіби тәжірибесіндегі мәселелерді анықтау

 

3.Коуч мұғалімін таңдау. Мақсаты: команда құрамынан ІІІ деңгей курсынан өткен мұғалімді белгілеу; оны коучинг мақсатттарымен таныстыру.

 

4. Коучинг өткізу бойынша әдебиетпен танысу.

 

5. Басымдықтардың мөлшерін анықтау.                                     

Мақсаты: зерттеуге қолайлы болатын басымдықтар санын нақтылау.

 

1.  Тәлім алушы үшін  өзімнің сабақ беруім. Мақсаты: тәлім алушының өз тәжірибесін өзгерту үшін не істегісі келетіндігіне  түрткі жасау.

 

2.Кәсіби қоғамдастық жайында сұхбат /түскі семинар/                           Мақсаты:  өзара пікір алмасу, тиімді қызмет атқару ұсыныстарын қарастыру.

 

3. Тәлім алушымен бірлесіп, зерттеу басымдығы ескерілген ҚМЖ жасау /алгоритм ұсыну/.                                 Мақсаты: зерттеу мәселесін сабақ материалымен ұштастыруы.

 

 

1.LS  дайындық. Мақсаты: іс-әрекеттегі зерттеу сабағының тақырыбын, сабақ жүргізетін мұғалімді анықтау. Бірлесіп ҚМЖ дайындау.

 

2.Кәсіби қоғамдастық сайтының тұсаукесерінің бағдарламасының нобайын дайындау. Мақсаты: кәсіби қоғамдастық қызметінің жан-жақтылығын  ұшарастыру.

 

 

1.LS өткізу. Мақсаты: бастапқы зерттеу мен соңғы зерттеу барысында болған айырмашылықтарды және олардың себептерін  анықтау.       

 

2. Сабақ материалдарын жүйелеу.

 

  3. Дарынды ер балаларға арналған қазақ-түрік лицей-интернатына бару. Мақсаты: тәжірибе алмасу және тәжірибе бөлісу, бірлескен коучинг ұйымдастыру.

 

4. Тәлім алушымен кездесу.                               Мақсаты: ҚМЖ үлгісімен танысу, талдау.

 

1. 10 «А», «Б» сынып оқушыларының жоғары деңгейлі сұрақтар арқылы ойлау деңгейін анықтау бойынша тестілеу /тренинг жүргізу.                   Мақсаты: зерттеудің нәтижелілігін анықтау, қорытынды жасау.

 

Сәрсенбі

 

Команда жасақтау (2-3 деңгей және ынталы мұғалімдер). Мақсаты: 6 апта бойы бірлесіп атқаратын жұмыс бағытымен,  мүдделі топты құру мақсатымен таныстыру, міндеттерді айқындау (фотоматериал дайындау). Лицейдің қазіргі жағдайы мен мәселелерін анықтайтын сауалнама дайындау, сұхбат сұрақтарын дайындау.

 

1.Лицейдің даму жоспарын жасау.

Мақсаты:  жоспарлау критерийлеріне   сай болуын қадағалау, зерттеу бағыттарын, уақытын, жауаптыларды, күтілетін нәтиже мен мақсаттарын нақтылау.

 

2.Зерттеуге алынған сыныптағы тәлім алушының сабағына қатысу.

Мақсаты: оқу мен оқытудағы проблемаларды анықтау. Зерттеу  сұрағын анықтау.

 

3. «Оқушы үні» жәшігін орнату.

Мақсаты: оқушылардың қалай ойлайтындығы туралы  білу.

 

 

1.№1 Коучинг-сессия «Сұрақтар - қарым-қатынастың негізгі нышаны» .                      Мақсаты: "Сұрақ" терминінің мағынасын ашу, жоғары деңгейлі сұрақтарды құрастыруды үйрену, олар арқылы оқушылардың ойлау қабілетін дамытадындығына көз жеткізу.   

 

2. №1 коучинг-сессия материалдарын жүйелеу. Мақсаты: есеп жазуға дайындық.

 

3.  Тәлім алушының сабақ беруі.                               Мақсаты: жоғары деңгейдегі сұрақтар арқылы СТО модулін ықпалдастырып, оқушылардың сыни ойлау қабілетін дамытуды көрсету.

 

1.  LS өткізу. Мақсаты: іс-әрекеттегі зерттеу тәсілі негізінде АВС деңгейіндегі оқушылардың белсенділігі мен сын тұрғысынан ойлау дағдыларындағы өзгерістерді бақылау.

 

2. Тәлім алушымен өз тәжірибесіндегі өзгерістер бойынша әңгімелесу.                        Мақсаты: жеке іс тәжірибесін жетілдіруде қажетті  кәсіби көмек көрсету.

 

3. LS материалдарын жүйелеу.

 

 

1. Тәлім алушының  сабағы.                     Мақсаты: тәлім алушының бастапқы жағдайы  мен қазіргі жағдайында басымдық бойынша өзгерістерді көру, талдау.

 

2. Ы.Алтынсарин ат. Облыстық қазақ гимназия-интернатына бару. Мақсаты: сын тұрғысынан ойлау модулі бойынша тәжірибемен алмасу, бірлескен коучинг өткізу.

 

3. «Оқушы үні» жәшігі материалымен танысу.                   Мақсаты: өзгеріс енгізуге түрткі болатын ұсыныстар мен пікірлерді қарастыру. Шешім қабылдау /қажет болған жағдайда/.

 

1. 10 «А», «Б» оқушыларын ашық сұрақтар қою арқылы ойлауға үйретудің алғышарттарын, топпен жұмыс жасаудың дағдыларын үйрету тренингі.

 

2. Тәлім алушының рефлексивтік есебін қабылдау. Мақсаты: іс тәжірибесіне енгізіліген өзгерістердің нәтижелігін анықтау, қорытынды шығару.

Бейсенбі

 

1.Мәселелерді анықтау.                   Мақсаты: оқушылар мен мұғалімдер арасында сауалнама және сұхбат өткізу,  лицей нәтижелері арқылы мәселелерді, қажеттіліктерді анықтау.                            

 

2.Ата-аналар жиналысына дайындалу.                     

 

3.Зерттеу жүргізілетін сыныпты, қатысатын әріптестерді анықтау. Зерттеуге қатысатын сынып оқушылары мен олардың ата-аналары үшін рұқсатқағазының үлгісін дайындау.

 

 

1.Лицейдің даму жоспарын аяқтау,  бекітуге ұсыну. Мақсаты: даму жоспарындағы іс-шараларды  жүзеге асыруға кірісу.

 

2.Коучинг және тәлімгерліктің ОМЖ жасау.

Мақсаты: Коучинг пен тәлімгерлік материалдарын жинақтау және жоспарлы түрде жұмыс жасауға кірісу.

 

3. «Кәсіби қоғамдастық не үшін қажет?».

Мақсаты: түскі семинар барысында кәсіби қоғамдастықтың мақсатын, атқаруға мүмкін іс-шаралары жөнінде түсінік беру. 

 

4. «Лицейдің оқу және оқыту жүйесін жетілдіруде басшылыққа алынатын басымдықтар» семинары. Мақсаты: мүдделі топтың зерттеу материалдарының қорытындысымен таныстыру. Анықталған басымдықтарды талқылау.

 

 

1.10 «А» сыныбында өткізілетін  LS  ҚМЖ-ын дайындау.

Мақсаты: АВС топтарындағы оқушылардың белсенділігін арттырып,   ойлау қабілетін жетілдіретін тапсырмаларды бірлесіп ойластыру.

 

2. «Оқушы үні» жәшігін орнату. Оның функциясы жөнінде жалпылицейлік лездемеде айту.  Мақсаты: өзгеріс енгізу үшін оқушылардың пікірін, ұсынысын білу.

 

3.Тәлім алушымен кездесу.                            Мақсаты: іс тәжірибесінде пайда болған мәселелерді анықтау.                                

 

4. А-есебіне қойылатын талаптарды қарастыру, нобайын дайындау.

 

1. №2 коучинг-сессия.                      Мақсаты: СТО-ны ықпалдастырып, жоғары деңгейдегі  сұрақтарды құрастыру арқылы әрбір сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижені үйлестіруге үйрену.

 

2. Коучинг материалын жүйелеу.

 

3. С-есебінің талаптарымен танысу.

 

4. «Оқушы үні» жәшігінің мазмұнымен танысу. Мақсаты: оқушылардың қалай оқитындығы туралы ой-пікірлері және анықталған проблемаларды қорытынды семинарға ұсыну.

 

 

 

 

1. Мониторинг жасайтын мүдделі топпен кездесу. Мақсаты: мониторингке қатысты сала материалдарына жауаптыларды белгілеу.                            

 

2. Е-есебінің талаптарымен танысу.

 

3.Қорытындылау семинарына дайындық.   Мақсаты: МДЖ орындалуын  саралау.

 

1. Тәжірибе барысында 6 апта ішіндегі МДЖ-ның орындалуын талдау, аралық қорытынды шығару /семинар/.            Мақсаты: МДЖ-ның орындалуының өзгеріс енгізуге қабілеттілігін анықтау. Жоспарға корректировка жасау, өзгерістер енгізу.

Жұма

 

1.Ата-аналар жиналысын өткізу.

Мақсаты: сыныпты зерттеу мақсатымен және күтілетін нәтижемен таныстыру, зерттеуге қатысу жөнінде жазбаша  рұқсат алу. Фотоматериал дайындау.

 

2.Мониторинг жасау.                Мақсаты: жинақталған материалды сұрыптау, гистограмма мен мәтінді есеп дайындау.

 

3. Қазақ тілі (10 «А»), Қазақстан тарихы (10«Б»),  орыс тілі (9 «Б») сабақтарына қатысу. ҚМЖ-лармен танысу.                          Мақсаты: қалыпты жағдаймен танысу, басымдықтарды айғақтау.

4. Даму жоспарының нобайын дайындауға кірісу.

 

1.Тәлім алушымен сұхбаттасу.                                 Мақсаты: сабақ барысында анықталған проблемаларды шешу жолдарын қарастыру, ұсыныс жасау.

 

2.1-ші коучинг-сессияға дайындық.                              Мақсаты: уақытын, орнын белгілеу; тақырып бойынша материал топтастыру, ҚМЖ жобасын дайындау. Фотоматериалға жауапты адамды  белгілеу.                   Мақсаты: коучинг барысын бейнелеу.

 

3. LS  дайындалу.                    Мақсаты: МАН материалдарын, Пит Дадлидің «Lesson Study: нұсқаулығын», 1-ші «Бетпе-бет» барысындағы рефлексия күнделігінің материалдарын қайта қарастыру.

 

4. LS  презентациясын дайындау.                               Мақсаты: офис-сағатына жинақталған нақты, ғылыми материалдармен қамтамасыз етілу.

 

1. 10 «А» сыныбындағы LS тәсілімен іс әрекеттегі зерттеу сабағы.

Мақсаты: сабақ барысында үш әріптестің үш әр түрлі деңгейдегі оқушылардың белсенділігі мен ойлау қабілетіндегі  өзгерістерді  анықтау.

 

3. Жинақталған фото, видеоматериалды сұрыптау.   

 

4. №2 коучинг-сессияға дайындық. Коучинг ҚМЖ –ын дайындау.                 Мақсаты: материалдарды іріктеу, қолданылатын  әдістерді айқындау, өткізілетін орынды жабдықтау.

 

 

1. Тәлім алушының сабақ өткізуі.                            Мақсаты: іс тәжірибесіне енгізіліп жатқан өзгерістердің тиімділігін анықтау.

 

2. «Оқушы үні» жәшігінің мазмұнымен танысу.                             Мақсаты: өзгеріс енгізу тетіктерін анықтау, оқушы пікіріне, ұсынысына көңіл бөлу, тиісті шешім қабылдау /мүмкіндігінше/.

 

3. LS дайындық. Мақсаты: АВС деңгейіндегі оқушылардың өзгеру үдерісін қамтамасыз етеін тапсырмаларды дайындау.

 

 

1. Лебяжье ауданы, Малыбай ОМ бару. Мақсаты: кәсіби қоғамдастық шеңберінде зерттеу бағыты бойынша тәжірибе бөлісу, бірлескен коучинг өткізу.                                   

 

2. Тесттер мен тренинг материалымен танысу.                   Мақсаты: зерттеуге қатысқан оқушылардың жоғары деңгейдегі сұрақтар арқылы ойлау деңгейін анықтайтын материалдың сапасымен танысу.

 

1.Жинақталған материалдарды жүйелеу, реттеу. Портфолио мазмұнын тексеру.

Сенбі

 

1.Жинақталған материалдарды зерттеу.

 

2.Тестілуеге дайындалу. «Кіріспе», «Түйінді функциялар», «Оқыту мен оқудағы әдістерді не үшін өзгерту керек?», «І деңгей бағдарламасының мақсаты мен міндеттері».

 

1.Тестілуеге дайындалу: «Оқытудағы Кембридж тәсілінің теориялық негіздері»: «Мұғалім ұстанымы», «Тиімді оқыту», «Табысты оқыту мен құзырлы мұғалім», «Сапалы және табысты оқыту жайында қорытынды қалыптастыру» /9-18 беттер/.

 

1. Тестілеуге дайындалу: «Сыныпта оқытуды басқару: үшінші деңгей бағдарламасының құрылымы». «Модульдер». «Бағалау», «Жұмыс құралдары», «ОМЖ» /19-36 беттер/

 

1. Тестілуге дайындалу: «Екінші деңгей бағдарламасының түйінді идеялары: ойлау жолдары, жұмыс әдістері, жұмыс құралдары» /39-53 беттер/

 

1.Тестілеуге дайындық: «Мектепте оқытуды басқару және кәсіби қоғамдастық: Брінші деңгей бағдарламасының түйінді идеялары: Ойлау жолдары. Жұмыс әдістері.» /54-69 беттер/

 

1.Тестілеуге дайындық: «Мұғалімнің көшбасшылығы», «Жұмыс құралдары» /69-79 беттер/