Әдістемелік көмек

«Қыз Жібек» жыры

«Дарынды қыз балаларға арналған облыстық қазақ-түрік лицей-интернаты»ММ

9 «А» сынып

Қазақ әдебиеті, С. Ч. Тұрсынғалиева, Г.Р.Бәкенова.«Арман-ПВ» баспасы, 2014 ж.

Қазақ әдебиеті, Т.Ақшолақов, Т.Жұмажанова С.Қалиев, С.Дүйсенбаев. Алматы «Мектеп», 2013 ж.

Сабақтың тақырыбы:

1-сабақ. «Қыз Жібек»  жырының композициялық құрылысы                                                                                  

 

Сілтеме:

СТО, ОүБ, оқытуды басқару және көшбасшылық, талантты және дарынды балаларды оқыту.

 

 

Тәсілдері:

«Миға шабуыл»,  айналым әдісі( үй тапсырмасы бойынша), «Жұптық жұмыс», «Топтық жұмыс», Миға шабуыл, Шығарма жоспары, сұрақтар тізбегі.

 

Мақсаты:

 

СТО әдісін негізге ала отырып, төл әдебитін сүюге баули отырып жас жеткіншектерді елжандылыққа, отансүйгіштікке тәрбиелеу;

 оқушыларды өздігінше іздендіруге бағыт бере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамыту, ізденіске жетелеу, белсенділіктерін арттыру. Олардың өзіндік пікірлерін, өзіндік ой ойлауын, оны еркін жеткізе білуін қалыптастыру;

әділдікке, парасаттылыққа тәрбиелеу.

 

Оқытудың нәтижесі:

  1. ауыз әдебиеті туралы білімдерін кеңейтеді;
  2.  Өзара  бағалауды , болжауды үйренеді;
  3. Бірін-бірі тыңдап, ортақ пікірді таңдауды; өзіндік оқуды үйренеді;
  4. Ой-өрістері кеңейеді, сөйлеу тілі дамиды,күрделенген түрдегі сұрақтар қоюға дағдыланады.

 

Негізгі идея:

Ауыз әдебиетінің құдіретін тану, тарихымызға құрметпен қарау.

 

Көрнекіліктер:

Постер, түрлі-түсті фломастерлер, оқулық, дәптер, сурет, үлестірмелі қағаздар,стикер

 

Үй тапсырмасы:

Тапсырма : Жырдың мазмұнын біліп келу.

 

Сөздік қорын байыту үшін  үй тапсырмасы:

Жырдан тұрақты тіркестерді іздестіріп, даярлап келу.

 

Сабақтың кезеңдері:

 

 

Сабақтың барысы:

 

 

Мұғалім әрекеті

Оқушы

әрекеті/нәтижесі

ресурстар

 

 

Кіріспе.А

  1. Сабақтың басталуы:
  1. мин.

 

1.Кезекші оқушы күн мен айды белгілейді, оқушыларды түгелдейді.

2.Оқушылар орындарынан тұрып, бір-бірімен сәлемдеседі.

Мұғалім жоқ оқушыларды журналға белгілейді.

 

Мұғалім бастайды, бақылайды, көмек береді.

Әрекет: Оқушылар  күн мен айды тақтаға жазады, мұғаліммен қарым-қатынасқа түседі, бір-бірімен сәлемдеседі.

Нәтиже: Оқушылар өздерін реттейді, сабаққа  психологиялық тұрғыдан әзірленеді.

 

 

 

2.Топқабөлу

  1.  
  1. Оқушылар жұп сан мен тақ санды таңдау  арқылы топқа бөлінеді.

1.Мұғалім түрлі-түсті қиындылар даярлап қояды, үнемі оқушылардың іс-әрекетін қадағалайды.

 

Әрекет: оқушылар топқа бөлінеді.

 

Нәтиже: оқушылар қарым-қатынас жасауға, көшбасшылық етуге үйренеді.

 

Қағаз кесінділері

 

  1. 3.Үй тапсырмасын тексеру:

15 мин.

 

 

 

 

 

 

Спикер таңдау.

Жырдың мазмұнымен танысады.

Постер жасайды.

 

 

 

 

 

 

Спикер бағалау  жасайды.

Мұғалім постер мен түрлі түсті фламастер, маркерлерді береді, үнемі оқушылардың іс-әрекетін қадағалайды.

Топ мүшелері  спикер сайлайды.

Кез келген эпизодты суретке салады.

 

 

Постер қорғау;

Шығармашылық жұмыс;

Белсенділік;

Әрекет: Оқушылар өз топтарымен постерге жыр мазмұнына байланысты сурет салады.

 

Постерлерді алмастырады.

 

Әр топ өз қарсыластарының суреттеріне жауап береді, қарсыластары олардың жауабының дұрыс-бұрыстығын тексеріп отырады.

 

Нәтиже: оқушылар өткен тақырыпты қайталайды, қарым-қатынас жасайды.

 

Әрекет:Оқушылар стикер арқылы бірін -бірі бағалайды, постерді кері қайтарады. Әр топ өздеріне берілген бағаны оқып, қысқаша пікір айтады.

Нәтиже: Қорытынды жасауға, баға беруге, өзін-өзі реттеуге үйренеді.

Постер, түрлі-түсті маркерлер, фломастер-лер.

 

 

Түрлі-түсті стикерлер

 

 

А4 қазаздары, постер, түрлі-түсті маркерлер

 

Тұсаукесер \B

 

  1. . Жаңа тақырыпты ашу:

4 мин.

 

Білу

«Миға шабуыл» әдісін негізге алу

 

 

Мұғалім қадағалайды. Мұғалім сұрақ қояды:

Тірек сөздер бойынша сауал қою:

  • Жыр  барысы бізге  қандай  ерекшеліктерімен әсер етеді деп ойлайсың?

 

  • Сендер салған суреттерде қандай байланыс бар?

 

Сергіту сәті

Әрекет: Оқушылар жеке, жұппен, топпен жұмыс жасап, Махамбет өлеңдерінің құндылығын атайды.

Ықтимал жауаптар:

  • Оқиға  байланысып отырады;
  • Жырды оқығанда әдемі сөздер бар;
  • Оқиғалардың орыны бар;

Нәтиже: Өз ойларын еркін білдіруге үйренеді

 

Жұмыс парақтары

 

 

 

 

 

                    

 

  1. 5. Жаңа тақырып:

5 мин.

Түсіну

Оқулықпен жұмыс.

Ақын өлеңдері жазылған парақшалар.

1.Тақырыбы.

«Қыз Жібек» жырының композициялық құрылысы.

Әрекет: Парақшадағы өлеңді дауыстап оқиды.

 

Нәтиже: Есту жадыларын дамытады.

Тыңдау әдебіне жаттығады.

Жұмыс парақтары

 

 

 

Оқулықпен жұмыс.

 

 

 

Мұғалім постерді алдарына қояды.

Шығарма жоспары бойынша постер  жасату.

Оқушылар оқулық бойынша оқып, ойларын ортаға салып, өзара пікірлеседі. Жұмыс бағытын айқындайды.

Постер жасайды.Оны қорғайды.

 

Спикерді топ ішінде өздері анықтайды.

 

Постер, оқулық

Негізгі бөлім C

:

5 мин.

Қолдану

Постермен жұмыс.

Оқулықпен жұмыс.

1- жұмыс.  Кейіпкерлерге салыстыру жасату.

Әрекет: Әр топ кейіпкерлер бойынша ВЕНН диаграммасын жасайды.

Постер жасайды, оны қорғайды.

 

Нәтиже:  Өз ойын ашық жеткізуге дағдыланады.

Постер, оқулық

Қорытынды D

  1. 3. Сабақтыбекіту:

2  мин

Жинақтау

Сұрақ арқылы                                                               

Шығарма әсерлі болу үшін  қандай критерийлер қоюға болады деп ойлайсың?

Әрекет:  Әр топ өзара ақылдасып, бірлесіп, сұрақтарды ортаға ұсынады. Сұрақтар тізбегін жасайды.

Нәтиже:  Ойын түйіндеуді үйренеді.

Стикер

 

 

Үй тапсырмасын беру

2 мин

 

 

Дәптерлеріне жазу.

Үзінді жаттау.

Күнделікке жазып алады.

 

 

күнделік

 

Рефлексия:

3мин

Баға-лау

Сабақ барысындағы оқушылардың  жұмысын бағалау.

Қоштасу.

 

Топ басшысының бағалауына  назар аударту.

Топ басшысыа өз тобын бағалату, топқа топ басшысын бағалату.

 

 

Әрекет: Топ басшысы бағалайды.  топ топ басшысын бағалайды.

 

 

 

Нәтиже: Өз ойларын білдіруге үйренеді.

 

стикер

 

                 

 

 

Мұғалім_________Ж.Қ.Уахиева                                                                                  Оқу ісінің меңгерушісі: ____________Р.М.Ғазизова