Әдістемелік көмек

Махамбет өлеңдеріндегі романтикалық сарын

«Дарынды қыз балаларға арналған облыстық қазақ-түрік лицей-интернаты»ММ

10 «А» сынып

Қазақ әдебиеті, С. Ч. Тұрсынғалиева, А.Ж.Такишева. «Арман-ПВ» баспасы, 2014 ж.

Қазақ әдебиеті, Қ.Алпыспаев, Б.Әбдіғазиева, Б.Сманов, Ж.Сәметова.Алматы «Мектеп», 2014 ж.

 

Сабақтың тақырыбы:

1-сабақ. Махамбет өлеңдеріндегі романтикалық сарын

 

Сілтеме:

СТО, ОүБ, оқытуды басқару және көшбасшылық, талантты және дарынды балаларды оқыту.

 

 

Тәсілдері:

«Миға шабуыл»,  сұрақтар тізбегі( үй тапсырмасы бойынша), «Жұптық жұмыс», «Топтық жұмыс»

 

Мақсаты:

 

СТО әдісін негізге ала отырып, тарихты, өз Отанын, әдебитін сүюге баули отырып жас жеткіншектерді елжандылыққа, отансүйгіштікке тәрбиелеу;

 оқушыларды өздігінше іздендіруге бағыт бере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамыту, ізденіске жетелеу, белсенділіктерін арттыру. Олардың өзіндік пікірлерін, өзіндік ой ойлауын, оны еркін жеткізе білуін қалыптастыру;

әділдікке, парасаттылыққа тәрбиелеу.

 

Оқытудың нәтижесі:

  1. 19 ғасыр әдебиеті туралы білімдерін кеңейтеді;
  2.  Өзара  бағалауды , болжауды үйренеді;
  3. Бірін-бірі тыңдап, ортақ пікірді таңдауды; өзіндік оқуды үйренеді;
  4. Ой-өрістері кеңейеді, сөйлеу тілі дамиды.

 

Негізгі идея:

Махамбет өлеңдерінің құдіретін тану, ақын шығармашылығы арқылы заман келбетін ашу.

 

Көрнекіліктер:

Постер, түрлі-түсті фломастерлер, оқулық, дәптер, сурет, үлестірмелі қағаздар,стикер

 

Үй тапсырмасы:

Тапсырма : Махамбет Өтемісовтың өмірбаянын біліп келу.

 

Сөздік қорын байыту үшін  үй тапсырмасы:

 

Махамбет жайлы әдебиет өкілдерінің пікірін даярлап келу.

 

Сабақтың кезеңдері:

 

 

Сабақтың барысы:

 

 

Мұғалім әрекеті

Оқушы

әрекеті/нәтижесі

ресурстар

 

 

Кіріспе. А

  1. Сабақтың басталуы:
  1. мин.

 

1.Кезекші оқушы күн мен айды белгілейді, оқушыларды түгелдейді.

2.Оқушылар орындарынан тұрып, бір-бірімен сәлемдеседі.

Мұғалім жоқ оқушыларды журналға белгілейді.

 

Мұғалім бастайды, бақылайды, көмек береді.

Әрекет: Оқушылар  күн мен айды тақтаға жазады, мұғаліммен қарым-қатынасқа түседі, бір-бірімен сәлемдеседі.

Нәтиже: Оқушылар өздерін реттейді, сабаққа  психологиялық тұрғыдан әзірленеді.

 

 

 

2.Топқа бөлу

3 мин

  1. Оқушылар жұп сан мен тақ санды таңдау  арқылы топқа бөлінеді.

1.Мұғалім сандар жазылған қиындылар даярлап қояды, үнемі оқушылардың іс-әрекетін қадағалайды.

 

Әрекет: оқушылар топқа бөлінеді.

 

Нәтиже: оқушылар қарым-қатынас жасауға, көшбасшылық етуге үйренеді.

 

Қағаз кесінділері

 

  1. 3.Үй тапсырмасын тексеру:

10 мин.

 

 

 

 

 

 

М.Өтемісұлының өмірдерегімен танысады.

Сұрақтар тізбегін жасайды. Постер бойынша сұрақтар тізеді.

 

Спикер таңдау.

 

 

 

 

 

 

 

Спикер бағалау  жасайды.

Мұғалім постер мен түрлі түсті фламастер, маркерлерді береді, үнемі оқушылардың іс-әрекетін қадағалайды.

Махамбет ақынның өмірдерегіне қатысты  сұрақтар тізіңдер.

 

Топ мүшелері  спикер сайлайды.

 

 

Постер қорғау;

Шығармашылық жұмыс;

Белсенділік;

Әрекет: Оқушылар өз топтарымен постерге сұрақтар тізеді.

 

Постерлерді алмастырады.

 

Әр топ өз қарсыластарының сұрақтарына жауап береді, қарсыластары олардың жауабының дұрыс-бұрыстығын тексеріп отырады.

 

Нәтиже: оқушылар өткен тақырыпты қайталайды, қарым-қатынас жасайды.

 

Әрекет:Оқушылар стикер арқылы бірін -бірі бағалайды, постерді кері қайтарады. Әр топ өздеріне берілген бағаны оқып, қысқаша пікір айтады.

Нәтиже: Қорытынды жасауға, баға беруге, өзін-өзі реттеуге үйренеді.

Постер, түрлі-түсті маркерлер, фломастер-лер.

 

 

Түрлі-түсті стикерлер

 

 

А4 қазаздары, постер, түрлі-түсті маркерлер

 

Тұсаукесер \B

 

  1. . Жаңа тақырыпты ашу:

2 мин.

 

Білу

«Миға шабуыл» әдісін негізге алу

 

 

Мұғалім қадағалайды. Мұғалім сұрақ қояды:

 

Махамбет өлеңдерінің құндылығы неде?

 

 

 

Әрекет: Оқушылар жеке, жұппен, топпен жұмыс жасап, Махамбет өлеңдерінің құндылығын атайды.

Ықтимал жауаптар:

  • Халықтың сөзін сөйлейді;
  • Өмір шындығын  айтты;
  • Ханға қарсы  сөйледі;
  • Ол  жақсы, тыныш өмірді аңсады;

Нәтиже: Өз ойларын еркін білдіруге үйренеді

 

Жұмыс парақтары

 

 

 

 

 

                    

 

  1. 5. Жаңа тақырып:

3 мин.

Түсіну

Оқулықпен жұмыс.

Ақын өлеңдері жазылған парақшалар.

1.Тақырыбы.

Махамбет өлеңдеріндегі романтикалық сарын.

 

Әрекет: Парақшадағы өлеңді дауыстап оқиды.

 

Нәтиже: Есту жадыларын дамытады.

Тыңдау әдебіне жаттығады.

Жұмыс парақтары

 

 

 

Оқулықпен жұмыс.

 

 

 

Мұғалім постерді алдарына қояды.

Бақылау күнделігін таратады.

 

Оқушылар оқулық бойынша оқып, ойларын ортаға салып, өзара пікірлеседі. Жұмыс бағытын айқындайды.

 

Спикерді топ ішінде өздері анықтайды.

 

Постер, оқулық

Негізгі бөлім C

1. Дәптермен жұмыс:

8 мин.

Қолдану

Постермен жұмыс.

Оқулықпен жұмыс.

1- жұмыс.  Бақылау күнделігі бойынша жұмыс жасату.

 

Әрекет:Әр оқушы өлеңді оқи отырып көркемдеуіш тәсілдерді тауып, парақшаларға жазады.

Постер жасайды, оны қорғайды.

 

Нәтиже:  Өз ойын ашық жеткізуге дағдыланады.

Постер, оқулық

10 мин

 

Постермен жұмыс

2- жұмыс.

Мұғалім постерді алдарына қояды.

-Ақын шығармашылығына  толық шолу жасай отырып талдау жасаңдар.

Логикалық модульдеу жасату.

Әрекет:Оқушылар топ болып, зерттеу жұмысын жасайды.  Оны қорғайды.

 

Нәтиже:  Өз ойын ашық жеткізуге дағдыланады, дәлелдей алады, бірін-бірі тыңдауды үйренеді, сұрақ қоюды  үйренеді.

Постер, оқулық

 

Қорытынды D

  1. 3. Сабақты бекіту:

2  мин

Жинақтау

Сұрақ арқылы                                                               

Махамбет өлеңдерінің мәңгілік екендігіне қандай дәлел айтасың?

Әрекет:  Әр топ өзара ақылдасып, дұрыс жауапты ортаға ұсынады. Стикерға символ жасау арқылы жауап береді.

 

Нәтиже:  Ойын түйіндеуді үйренеді.

Стикер

 

 

Үй тапсырмасын беру

2 мин

 

 

Дәптерлеріне жазу.

Өлеңдерін жаттау.

Күнделікке жазып алады.

 

 

күнделік

 

Рефлексия:

3 мин

Бағалау

Сабақ барысындағы оқушылардың  жұмысын бағалау.

Қоштасу.

 

Топ басшысының бағалауына  назар аударту.

Қарсы топты  «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалайды.

 

 

 

Әрекет: Топ басшысы бағалайды.

Кері байланыс арқылы жаңа сабақты түсінгендерін стикерге жазып, постерлердің  тұсына жабыстырады.

 

Нәтиже: Өз ойларын білдіруге үйренеді.

 

стикер

 

                   

 

 

Мұғалім_________Ж.Қ.Уахиева                                                                                  Оқу ісінің меңгерушісі: ____________Р.М.Ғазизова